• Share on Facebook

Home / Birdwatching

Co to jest birdwatching i czym się zajmuje.

 

Co potrzebne jest do uprawiania tego hobby?

          Zacznijmy od nazwy. Ten anglojęzyczny wyraz zgrabnie określa to co nazwalibyśmy po polsku podglądaniem ptaków, ptakoobserwacją, ptakolubstwem czy też masą innych neologizmów dość dziwnie brzmiących lub długich nazw. Zatem jest to amatorskie obserwowanie ptaków. Zwróciłem uwagę na słowo "amatorskie" gdyż zawodowcy w tej materii to oczywiście - ornitolodzy.


            Czym się zajmuje zatem birdwatching skoro są od tego zawodowcy. Otóż połączenie przyjemności wypoczynku na łonie przyrody i do tego tak świadome obcowanie z nią jest szczególnym zjawiskiem. Ludzie w większości z ogromnym sentymentem traktują ptaki, które uosabiają niczym nie ograniczoną wolność, podróże i piękno.  Z tego połaczenia narodziła się właśnie pasja obserwacji ptaków przez amatorów, którzy nieomal to samo robią co ornitolodzy poza badaniami naukowymi.  W zasadzie ten ostatni aspekt też nieco się już zaciera a mógłby być odpowiedzią na pytanie zgoła odwrotne - czym birdwatching się nie zajmuje. Dość ścisła współpraca między amatorami i zawodowcami przyczynia się do lepszego zarówno poznania ptasich tajemnic, ale przede wszystkim ich ochrony. Gwałtowne zmiany środowiska ostatnich dekad oraz wiele innych aspektów działalności człowieka spowodowały zanikanie występowania wielu gatunków w ich dotychczasowych siedliskach. Obserwacje tych zmian zarówno przez amatorów jak i zawodowców pozwala na dokonywanie różnych analiz. Ich efektem są programy ochrony ptaków ich reintrodukcji, ochrony środowiska oraz wiele innych aktywnych działań ochronnych.


          Powstanie ruchu znanego jako birdwatching należy chyba przyznać brytyjczykom gdzie ponad milion osób jest stowarzyszona w Królewskim Towarzystwie Ochrony Ptaków a to jest tylko ćwierć liczby osób zajmujących się aktywnie birdwatchingiem. W naszym kraju obserwacją ptaków zajmuje się kilkanaście tysięcy osób oraz kilkanaście organizacji i stowarzyszeń.  Duża liczba witryn internetowych przybliża ogromny przekrój zagadnień zwiazanych zarówno z obserwacją , ochroną ale też ekologią i edukacją.  Powielanie ich treści nawet skrótowo mija się zatem z celem.

  

 

       Najważniejsze to - wrażliwość i chęć. Kwestie sprzętu i wyposażenia są zależne od możliwości i zaangażowania. Na początek wystarczy bystre oko i zmysł obserwacji. Potem możemy wyposażać się w lornetki czy też aparaty fotograficzne do dokumentowania naszych obserwacji.  Jeśli z biegiem czasu zajdzie potrzeba, będziemy mogli wyposażać się w  ubrania maskujące, przeciwdeszczowe oraz  dodatkowy sprzęt na dalsze wyprawy. W oddzielnych działach  postaram się przybliżyć potrzebne wyposażenie.

        Prowadzenie obserwacji samo w sobie jest przyjemnością ale może też być źródłem bardzo cennych informacji dla placówek badawczo naukowych. Z tego powodu warto poznać udostępniane dokumenty pomocne w prowadzeniu zapisków z obserwacji, poznać sprawdzone metody liczenia oraz miejsca i sposoby publikacji naszych obserwacji.  W tym celu pomocne będą linki do stron i miejsc specjalizujących się w gromadzeniu danych. Starajmy się aby te obserwacje były rzetelne i jak najbardziej szczegółowe.


    Na koniec, choć każdy powinien przyjąć i stosować w pierwszej kolejności, kilka słów o prawie i etyce.  Obserwacje ptaków choć są z pozoru proste, mają jednak swoje ścisłe reguły prawne do których należy się bezwzględnie stosować.  Znajdziecie je w rozdziale - Akty prawne.  Sytuacje, których nie przewiduje prawo określane są w powszechnie przyjętych niepisanych prawach utworzonych przez doświadczonych ornitologów, amatorów czy też fotografów przyrody. Stosowanie się do tych etycznych zasad nie jest ograniczaniem naszych praw , a wręcz odwrotnie  - jest naszym świadectwem w pełni świadomego wspomagania ochrony przyrody a zwłaszcza gatunków chronionych. Zasady te można poznać w dziale - Etyka.


     Pamiętajmy o jednym - aby pomagać w pierwszej kolejności nie wolno szkodzić. Jako ludzie jesteśmy niestety intruzami w domu dzikich zwierząt i ptaków. Jak każdy gość stosujmy się do zasad ustalonych przez gospodarzy a zostaniemy przyjęci przez nich przychylnie.
 

Emil Dzienniak